BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Švarcenegeris ir radijas

Kaip tikriausiai žinote, ponas Arnoldas Švarcenegeris yra Kalifornijos gubernatorius. Pareigos tikrai rimtesnės, nei Rokiškio mero, nes kaip bebūtų, bet Kalifornija yra 8-ta pagal dydį ekonomika pasaulyje. Tiesa, jo kadencija jau į pabaigą. JAV jis susilaukė daugiau kino kritikų, nei politikos apžvalgininkų palankumo. Bet vieną dalyką sugebėjo padaryti - paversti Kaliforniją lyderiaujančia valstija Amerikoje gamtosaugos, alternatyvių energetikos šaltinių ir CleanTech (švarių technologijų) srityse.

Šią savaitę mūsų kaime  (kuris garsėja būtent šiose srityse) vyko Governor‘s Global Climate Summit 3 (Gubernatoriaus pasaulinė klimato konferencija, trečia dalis). Susirinko daug dalyvių iš bemaž 20 šalių, policininkų daugiau nei voverių parke - net nepatogu buvo parkuoti motociklą dviratininkų vietose (aš kaip tikras lietuvis nenorėdamas  mokėti už parkavimą atradau tykią vietelę ant šaligatvio, kuri skirta dviračiams, ir ten lyg niekur nieko palieku mocą). Žodžiu, ir aš nepraleidau progos apsilankyti renginyje. Ar man rūpi klimato atšilimas? Taip. Ar tai galėtų būti priežastis nepirkti Jaguar‘o su 4,2 litro varikliu? Tikrai ne. Bet kokiu atveju, kaip galėčiau praleisti progą gyvai pamatyti Švarcą? Dar šiek tiek yra peržiūrėta filmų iš serijos „Фильмe снимальс….”. Šiaip jis yra visiškai tipiškas JAV politikas (bent jau sprendžiant iš kalbos), tik kad šneka su švelniu vokišku (austrišku) akcentu.  

Konferencija buvo labai įdomi - akivaizdu, kad alternatyvi energetika, energetinis efektyvumas ir CleanTech augs beprotiškais tempais ateinančiais metais ar dešimtmečiais. Visų įdomių projektų nepapasakosiu, bet pvz., vien Kinija kitais metais į šias sritis investuos 32 mlrd. dolerių. Jau dabar kai kurios įmonės pradeda masiškai naudoti elektromobilius (pvz., Pepsi nusipirko 200 vien tik elektra varomų mažų sunkvežimių prekėms išvežioti). Empire State pastatas yra pertvarkomas, siekiant sutaupyti bemaž 50% energijos. JAV, Europoje ir Kinijoje dygsta mažos gyvenvietės / kvartalai, kurie patys visiškai apsirūpina energija ir perdirba visą vandenį. Kitaip tariant yra energy-neutral (energetiškai nepriklausomi). Arba, kad yra sukurta rinka, kai iš atogrąžų miškų bendruomenių tarptautinė bendrija „perka” švarų orą, jei šie nekerta miškų. Žodžiu, vaikui iš kaimo buvo labai įdomu. Džiugu, kad ir Lietuvoje pradėtas įgyvendinti didelis projektas gaminti saulės energijos kolektorius (kiek pamenu su BOD priešakyje).

Smagu, kad šiuo metu su kolegomis MBA studentais ir vienu universiteto mokslininku (chemiku) ruošiame verslo planą kaip pigiau pagaminti tam tikrą vandeniliu varomo variklio dalį panaudojant mūsų mokslininko atrastą technologiją. Man ši sritis nauja, nes visą laiką dirbau ir domėjausi paslaugų sektoriumi. Bet yra labai įdomu, juolab, kad amerikiečiai į tai žiūri pakankamai rimtai. Valstijose, jei esi studentas ir dirbi ties įdomiu projektu, gali pakankamai lengvai kreiptis į įvairius rinkos ekspertus, įmones, mokslininkus ir visi pakankamai geranoriškai padės. Tai va, aš irgi prisidedu prie alternatyvių energetikos šaltinių kūrimo, taigi, prie klimato kaitos sustabdymo.

Kodėl šis įrašas vadinasi „Švarcenegeris ir radijas”? O gi todėl, kad  štai išeinu iš konferencijos visas laimingas, kad čia viskas taip įdomu, pasipuošęs marškinukais ir liemene ir mane susistabdo simpatiška mergina su mikrofonu. Pasirodo, iš kažkokio tai Amerikos radijo. Kadangi viešam kalbėjimui visada jaučiau silpnybę, paporinau apie tai kokia puiki ir uždeganti buvo Arnoldo kalba, kaip svarbu yra kovoti su klimato atšilimu ir kaip mes Davis‘e didžiuojamės, kad gubernatorius įvertino nerealias mūsų universiteto pastangas gamtosaugos ir CleanTech srityse surengdamas konferenciją mūsų mieste. Galvojau įsirašys, perklausys, tyliai nusikeiks, koks baisus Eastern European (Rytų Europos) akcentas ir tuo viskas pasibaigs. Bet pasirodo, kad ne. Be to, čia buvo visai rimtas radijas, kurio kažkas klauso - mano išvedžiojimus girdėjo bent keli kursiokai. Tai tiek. Taupykit elektrą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (6) | “Švarcenegeris ir radijas”

 1.   Kestas rašo:

  Mocas? Ar aš kažką praleidau, ar tu šito nebuvai minėjęs? Prašom charakteristikas, nuotraukas, ir pan.

  Jei nori, galiu tau kokį savaitgalį prisiųst visokių nuorodų apie CleanTech ir panašias įdomybes.

 2.   Ernesta rašo:

  Aha, apie moca kazkaip iki siol nutylejai:)

 3.   justinasm rašo:

  Moco fotkės FB…

  Tomai, daug juokingų klausimų apie Eastern Europe sulauki? Ten papasakoji, kad karštą vandenį ir elektrą turim?

 4.   Gediminas rašo:

  O! Pagaliau ir Tomukas i massmedia (masine medija) papuole. As dabar irgi labai ecofriendly (ekologijai draugiskas) pasidariau. Vakar visa diena roulinau (riedejau) su savo mersu (masina) ir stebejau consumptiona (sanaudas) per borto kompa (borto kompiuteri). Taip priekonominau (pritaupiau), kad dienos vidurkis gavosi 8.3 litro simtui kilometru (tukstanciu metru). How cool is that? (kaip vesu yra tai?)

 5.   nextman rašo:

  Informacija apie motocika rasite facebook’e.

  Klausimu, ar Lietuvoje gyvename palapinese, nesulaukiu. Siaip prisistatydamas as dazniausiai pasakau, kad esu “from EU country Lithuania”, nes dauguma amerikieciu nelabai zino, kur ta Lietuva, o kai pamini EU, tai bent jau supranta, kad Europoje. Apskritai, bent jau Kalifornijoje yra tokia rasiu ir tautu maisalyne, kad jie cia priprate prie zmoniu is viso pasaulio ir durnu klausimu neuzduoda. Is tikruju, radijo pavyzdys gerai iliustruoja, kad jie nelabai kreipia demesi i tai, kad zmogus kalba su akcentu, arba kad jo vardas keistas.

  Anglicizmu vertimus darau tam, kad visa skaitytoju auditorija suprastu, ka rasau. Pvz., Regina nera anglu kalba perziurejusi 1000 TopGear ir Poker After Dark seriju po 3 kartus, todel jai gali buti sunku suprasti dali issireiskimu.

  Tomas

 6.   Giedre rašo:

  Alio visai apleidai, sio puslapio skaitytojus:)

Rašyk komentarą