BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar verta belstis į JAV studijuoti verslo?

Ar mąstėte, kokio velnio tas Tomas viską metė ir išvarė mokytis į JAV? Ar klausėte, ką tokio toje MBA programoje galima išmokti? Kokia iš tų mokslų bus vėliau nauda?

Dauguma mokyklų pateikia keturias pagrindinius MBA programos privalumus: puikūs studentai, stipri akademinė programa, platus alumni tinklas ir karjeros planavimo specialistai, kurie padės susirasti nerealų darbą. Apžvelgsiu kiekvieną iš jų.

Kokie gi tie studentai, su kuriais tenka kartu mokytis, ruošti bendrus projektus ir mokytis komandinio darbo? Velniškai protingi ir įdomūs žmonės, turintys nerealios darbinės patirties, iš kurios kiti kursiokai gali pasimokyti?….Nelabai. Tiksliau, ne. Yra keletas labai įdomių individų, yra keletas labai protingų, yra keletas turinčių nerealios patirties. Pvz., vienas bičiukas vien besimokydamas Davis‘e jau įkūrė 2 įmones.  Bet apibendrinant tai dauguma labai vidutiniški. Vertinant pagal IQ, kontingentas tikrai silpnesnis nei Rygoj. Daugumos patirtis apsiriboja keleriais metai kokioje nors nepelno organizacijoje ar analitine pozicija didelėje įmonėje. Ar dėl jų verta važiuoti į JAV? Vargu bau.

O kaip su akademine programa? Iš tikrųjų esu maloniai nustebintas studijų kokybe. Tikrai viršija lūkesčius. Pvz., net statistikos kursas man šiek tiek patiko. Esmė ta, kad jie stengiasi mokyti praktinių dalykų, kuriuos mes galėtume pritaikyti savo darbe. Labai patiko paskaitos apie Corporate Governance (organizacijų valdymą) ir Venture Capital (negaliu išversti, nes toks dalykas Lietuvoje, deja, neegzistuoja). Žodžiu, kaip ir neblogai, nors pvz., marketingo kursas buvo net blogesnis nei Rygoj (taip, pasirodo tai įmanoma).

Alumni tinklas? Mūsų verslo mokykla sąlyginai maža (mano klasėje 55 žmonės) tai ir ją baigusių žmonių ne kalnai. O šiaip tai iš to Alumni tinklo ne per daugiausiai naudos. Nebent, kad galima nesunkiai surasti kviestinių dėstytojų.

Aha, liko karjeros specialistai. Jie padeda paruošti CV, motyvacinius laiškus, organizuoja karjeros dienas ir blahdi blah (čia amerikietiška „ir taip toliau ir panašiai” versija). Jų dėka mūsų studentai susiranda darbus labai įvairiose organizacijose (ir taip uždirba mokyklai taškų reitinguose). Sėkmės receptas paprastas - priversk vargšą studentą pačiam susirasti darbą ir jis įsidarbins kur papuolė. Žodžiu, ir vėl nieko gero.

Ties šia vieta jūs turbūt galvojate tai kurgi slypi kabliukas? Yra…ir tų kabliukų čia ne vienas. Tik jų pavidalas keistokas - 50-60 metų iš pažiūros niekuo neišsiskiriantys seniai. Dauguma jų buvę sėkmingi verslininkai, įmonių vadovai, konsultantai ir /ar investuotojai. Visi be išimties yra multimilijonieriai. Visi - velniškai protingi ir turintys daug patirties. Dauguma jų nebedirba nuo 8 iki 17 val., o stumia dienas konsultuodami bei investuodami savo kapitalą. O kadangi labai daug per gyvenimą išmoko tai nori su kažkuo savo patirtimi pasidalinti. O aš, kaip žinia, gimiau su didelėm ausim ir su malonumu juos išklausau. Jau turėjau penkis tokius dėstytojus, o kviestinius svečius (skaito vieną paskaitą) net sunku suskaičiuoti. Pateiksiu keletą pavyzdžių.

Šeštadieniais turiu lyderystės / verslo strategijos paskaitas nuo 9 iki 16. Kiekvieną šeštadienio rytą atsikeliu su šypsena veide žinodamas, kad bus baisiai įdomi diena. Antai praėjusį šeštadienį patirtimi dalinosi buvęs vienos ledų įmonės įkūrėjas ir vadovas, kuris prieš 30 metų ją nupirko už svetimus milijoną dolerių ir 2002 pardavė Netsle‘ei už  2,4 milijardo dolerių. Labai įdomu su juo pasikalbėti apie tai kaip jis vedė derybas su Nestle, kaip užaugino įmonę, kaip motyvuodavo savo komandą. Pvz., jo strategija buvo prieš paaukštinant darbuotojus rinkoje paieškoti geresnių kandidatų.

Kitas pavyzdys yra patarėjai, kurie padeda mano ECO Catalytics komandai*. Trys tokie anksčiau aprašyti seniai kiekvieną savaitę 2-3 valandas nemokamai dirba su mumis patardami kaip geriau ištirti mūsų idėjos potencialą, kaip paruošti prezentaciją, kaip parašyti verslo planą ir t.t.

Trečias pavyzdys. Šiandien mane valandą apie karjerą, verslą ir gyvenimą coach’ino (patarinėjo) taip vadinamas serial entrepreneur (žmogus, sukūręs daug įmonių) ir venture capitalist (investuotojas). Jo valdomų įmonių apyvarta apie 200 milijonų dolerių. Dabar noriu būti toks, kaip jis.

Lietuvoje irgi turėjau gerų mentorių - daug išmokau iš Kęstučio, Juliaus, Giedriaus ir kitų. Nesitikėjau, kad ir čia galėsiu mokytis iš lyderių. Būtent tie sėkmingi ir patyrę seniai ir yra tai, kas mane labiausiai čia veža.

*ECO Catalytics susideda iš 2 verslo studentų ir dviejų išprotėjusiu mokslininkų. Kartu dirbame ties verslo planu, kurio tikslas uždirbti pinigų iš mūsų universitete atrastos technologijos. Jos dėka, galima ženkliai sumažinti platinos, naudojamos vandeniliu varomuose varikliuose, kiekį. O platina, kaip žinia, kaštuoja daugiau už šviną.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (4) | “Ar verta belstis į JAV studijuoti verslo?”

 1.   geranaujiena rašo:

  Tau teks šiek tiek praplėsti sakinį apie marketingo kurso blogumą, nes kitokiu atveju aš nė už ką nepatikėsiu, kad jis galėjo būti blogesnis negu Rygoje.

 2.   nextman rašo:

  Tuomet man tektu naudoti rusiskus keiksmazodzius. Bijau sutersti bloga.

  Tomas

 3.   Giedrius rašo:

  perskaicius kyla klausimas ar ta Amerikietiska ismintis “varguoliu” salyje pravers?

  tik nepagalvok , kad tie seniai nekieti…

  Suprantu, kad visos geros istorijos, patirtis ir isminti yra labai gerai, taciau reikia ir tinkamos auditorijos.

  Na kita vertus kazkas vistiek buna pirmas, tai vezk ta isminti i Lietuva:)

 4.   V. rašo:

  Taip laukiau sito iraso!

  Mano patirtis buvo labai panasi, nors ir ne MBA studijavau. Viskas tik i gera, nesvarbu, ar varguoliu, ar socialistu fasistu salyje gyvensi.

Rašyk komentarą